понеділок, 1 квітня 2024 р.

Люстрація королівського маєтку села Жабинці, 1 серпня 1789 року

Оригінал: AGAD, ASK XLVI, Sygn.14, f.11v-12.
    Dnia 11 augusta 1789 roku.
Wies Zabince z przysiołkiem Jarosławką do starostwa Skalskiego nalezące z inwentarzow trzyletnich to iest roku 1786, 1787 i 1788 przez W. JmPana Norberta Bielowskiego, komornika ziemskiego Podolskiego, od lat kilku prowentow tey wsi possesora złozonych i zaprzysięzonych przez nas examinowanych, z judygacyi weryfikowanych czyni intraty roczney do ułozenia podatku ustanowioney złotych polskich osiem tysięcy trzyssta sześćdziesiąt dwa, rgoszy pietnascie, in numero z.p. 8362, gr.15, sz.2.
    Za pola na gront poiedynkowy przez JmPana dyspozytora tuteyszego uzywanego złotych dwadiescia y siedm, za pole od mielnikow skalskich odpadłe sznurow mniey lub więcey pietnascie, złotych trzydiescie, za pole y sianonozęci za Jarosławką ku Wołochom zdawna dobr krolewskich, a do tego czasu do wsi Gusztyna dziedziczney w kordonie cesarskim uzywanem a teraz gromadzie wsi Zabince y Jarosławki, iako w srodru ich grontow będące powrocone sznurow mniey lub więcey trydziesci sześć, złotych sto osiem. Te wszystkie tzy gatunki intrat z indygacyi przez nas uczynioney wynalezione z powyzszą z inwentarzow wyciągnioną znosząc, wynosi summa ogulna złotyh połł. osiem tysięcy pięcset dwadziescia siedym, groszy pietnascie y szelągow dwa, in numero z.p. 8527, gr.15, szel. 2.
    Ta wies o cwierc mile dobre od Latawy na wzgorkach ponad jar nad potokiem osadzona, y iedney strony z miastem Zbrzyziem, z drugiey – z wsią Kociubiiowem, dobrami ziemskiemi, z dwoch zaś stron z wsiami tegoz starostwa Skalskiego iako to grontami wsi Latawy, Marianowki i Wołoch graniczy. W tey wsi na uzgorku rezydencya dworska z drzewa budowana, snopkami poszyta, z officynami i innym zabudowaniem gospodarskim dosyć porządnym, po nizey tey rezydencyi – stawek na potoku zastawiony na ktoryn mlynek o dwoch kołkach. We wsi przy goscincu Zbrzeskim karczma, przy którey browar o kotłach czterech, po nizey tey wsi nad rzelą Zbruczem kordon cesarski od Polski dzielącą. Wioska Jarosławka do tey wsi zdawna naleząca, ma młyn porzadny na rzece Zbruczu w którym kamieni cztery, stempy y folusze.
    Przy wsi Zabińcach lasy młode dembowe i grabowe, pierwszy od Jarosławki do pasieki Bugerewicza ciągnancy się, drugi – na gorze, dembina Kowalowa zwany na Stai Kilkoro (?). Trzeci – dembina Maszewskiego zwany, czwarty – dembina Korczynskiego nazywaiący się. Te obydwa wszer i zdłuz na stai czworo. Piąty zapust dembowy, Makarczuk zwany. Procz tego kawałkow kilka zapustu dembowego na miedzach między polami ornemi. Nad wioską Jarosławaka na zubuczy przykrey kawałek lasu roznym drzewem zarosłego. Te wszystkie lasy po części zrąbane na potrzebę grontowe, po odpanieniu lasow starostwa Skalskiego w kordon cesarski, których to zapustow lepszą konserwacya z zakazaniem orania grontow pomiędzy chaszczami młodemi w niektorzych mieyscach okopaniem W. Possesorowi uprzywileyowanemu iak naymocniey z powodow prawa zaleca się.